Azalia doniczkowa
Azalia doniczkowa to doskonały sposób na ukwiecenie mieszkania, wtedy, kiedy za oknem szaro i ponuro. Obsypane kwiatami azalie doniczkowe są chętnie kupowane do dekoracji mieszkań. Utrzymanie jednak tych wrażliwych roślin w dobrej kondycji nie jest łatwe. Azalia doniczkowa jak i jej kuzynka z ogrodu, należą do rodziny wrzosowatych. Azalia doniczkowa jest wrażliwa na niskie temperatury i nie przetrwałaby w gruncie. Jest tak samo dekoracyjna jak róża, ale o wiele bardziej wymagająca.
W sprzedaży możemy nabyć przede wszystkim azalię indyjską – Azalea indica. Azalia indyjska przybyła do nas z Dalekiego Wschodu- około XIX w. Zróżnicowane kolory i kształty kwiatów sprawiły, że w okresie jesienno- zimowym ma dużo fanów, którzy nie mogą się oprzeć jej urokowi. Jej cechy rozpoznawcze to ciemnozielone, podłużno – owalne liście oraz obfite kwitnienie. W kwiaciarniach możemy spotkać liczne odmiany, różniące się między sobą budową kwiatu- pojedyncze, pełne; barwą – mogą kwitnąć w barwie łososiowej, białej, różowej, fioletowej, czerwonej, purpurowej, a także w dwubarwnych zestawieniach. Kwiaty azali osiągają do około 10 cm średnicy, tak więc prezentują się imponująco. Krzewy kwitną około miesiąca w zależności od odmiany, kwitnienie trwa od jesieni aż do później wiosny. Wysokość azali doniczkowych wynosi zazwyczaj 25- 50 cm. Wyższe azalie możemy spotkać w postaci niewielkiego drzewka, w formie piennej. Poza azalią indyjską w sprzedaży możemy spotkać się z azalią japońską, charakteryzującą się karłowatością oraz drobnymi kwiatami. Przy pielęgnacji tych pięknych kwiatów należy pamiętać o jednym – azalie nie tolerują wapnia. Dobrze jest je podlewać wodą przegotowaną, gdyż gotowanie wytrąca wapń, który osiada w postaci kamienia w czajniku.
W okresie jesienno zimowym możemy w kwiaciarniach spotkać azalię doniczkową. To piękny kwiat, który przyozdobi każde mieszkanie ale jeśli chodzi o pielęgnację to dość kapryśny. Pielęgnacja azalii doniczkowej nie należy do najłatwiejszych, gdyż niejednokrotnie ciężko jest w mieszkaniu o warunki, wymagane przez tą roślinę, zwłaszcza w okresie zimowym. Azalie doniczkowe w swoim naturalnym środowisku występują w górskich, chłodnych lasach o bardzo próchniczym i kwaśnym podłożu. Tak więc preferują one chłodniejszą temperaturę w mieszkaniu, na poziomie około 15- 18°C. Nie należy jej stawiać jej przy kaloryferze. Przesadne ciepło negatywnie wpłynie na pogorszenie jej zdrowotności. W zasadzie po zakupie, pięknie kwitnącej, dorodnej azalii nie powinniśmy umieszczać jej od razu w ciepłym mieszkaniu. Najlepiej roślinę sukcesywnie przygotowywać do zmiany warunków. Pierwsze dni przechować ją w chłodniejszym pomieszczeniu aby przyzwyczaiła się do nowych warunków. W ten sposób nie dojdzie do szoku termicznego, który mógłby spowodować opadnięcie pąków oraz liści. Rośliny w skelie najczęściej urzekają nas swoim obfitym kwitnieniem, tak więc warto wybieraćtakie, które mają jeszcze sporo pąków, wtedy za szybko nam nie przekwitną.
W pielęgnacji azali doniczkowej najważniejsze jest jednak to, że wymaga ona podłoża kwaśnego o pH na poziomie około 4- 5. Jej uprawa nie uda się na podłożu zasadowym. Starajmy się też, aby podłoże nigdy nie przeschło, powinno też być ciągle lekko wilgotne. Jeśli doszłoby do nadmiernego przesuszenia, najlepiej doniczkę z azalią umieścić w naczyniu z miękką wodą. Powinna dobrze nasiąknąć, a następnie przeniesiona tam, gdzie nadmiar wody się odsączy.
Azalię indyjską – Azalea indica można kupić w kwiaciarni w okresie jesienno zimowym, kiedy to w naszym surowym kliamcie trudno ujrzeć tak mięknie kwitnącą roślinę. W pielęgnacji tej rośliny trzeba jednak przestrzegać sumiennie kilku ważnych zasad.
Azalie japońskie lubią wilgoć, ale nie znoszą tzw. „mokrych stóp”. Podlewać je należy letnią wodą, najlepiej przegotowaną. Woda przegotowana zawiera mniej wapnia, a azalia wapnia nie toleruje. Azalię trzeba nawozić. Nawozimy ją od momentu pojawienia się pąków kwiatowych do końca kwitnienia, co dwa- trzy tygodnie, a w stanie spoczynku co dwa tygodnie do końca lipca. Na okres letni warto przesadzić ją w nowe podłoże i zadołować w ogrodzie, gdzie przeczeka ten trudny dla niej czas. Zadołowaną azalię trzeba codziennie spryskiwać miękką wodą. W okresie letnim w naszym klimacie potrzebuje dużo wilgoci, dlatego zraszanie jest ważnym elementem codziennej pielęgnacji. We wrześniu trzeba ją przenieść do chłodnego pomieszczenia. Gdy pojawią się pąki możemy ją postawić w bardziej reprezentacyjnym miejscu, gdzie każdy będzie mógł podziewać jej kwitnienie. Jeżeli nie mamy ogrodu, ani balkonu to spróbujmy postawić ją na oknie wschodnim, być może tam uda jej się przetrzymać.
W okresie jesiennym w kwiaciarniach możemy spotkać azalię doniczkową. Wielu ulega jej urokowi, nie mogąc oprzeć się zakupowi. Nie mniej jednak zanim ją kupimy, to poznajmy jej wymagania, które wcale nie są łatwe i zastanówmy się czy damy radę im sprostać.
Przy zakupie azalii wybierajmy wyłącznie zdrowe rośliny bez oznak chorobowych. Wybierajmy te okazy, które mają dużą ilość pąków. Sprawdźmy podłoże dostępnych roślin, przede wszystkim stan jego wilgotności. Azali, z przesuszonym podłożem nie kupujmy, bo może nam się nie utrzymać. Roślina po przeniesieniu do domu, najprawdopodobniej zgubi kwiaty i liście.
Azalia jest wymagającą rośliną. W przypadku złych warunków i błędów przy pielęgnacji azalii doniczkowych, zaczną ją nękać choroby oraz szkodniki. Zasychanie oraz opadanie liści i kwiatów azalii może być spowodowane zarówno zbyt suchym podłożem, jak i zbyt wysoką temperaturą. Nadmiar wilgoci oraz przelanie rośliny też jej nie służą. Jeżeli nasza azalia jest mizerna, blada, nie rośnie i nie chce kwitnąć może to być oznaką niedostatków składników pokarmowych. Azalię trzeba nawozić. Blade liście mogą być oznaką zbyt ciemnego stanowiska lub zbyt dużego poziomu wapnia. Te rośliny lubią jasne stanowiska ale osłonięte przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi. Podlewać je należy wyłącznie miękką wodą. Czarnienie liści może wystąpić wtedy, gdy temperatura jest niższej aniżeli 10°C. Z najczęstszych szkodników atakujących azalię należy wymienić przędziorki, których obecność rozpoznamy po żółtych plamach na liściach i charakterystycznej pajęczynce widocznej na spodzie liści. Poza nimi mogą pojawić się mszyce oraz mączliki.
Azalie doniczkowe należą do jednych z najpiękniej kwitnących roślin doniczkowych. Takie barwne i bardzo dekoracyjne akcenty potrafią rozjaśnić i ubarwić nam życie w zimowe miesiące. Handlowcy w okresie jesienno – zimowym kuszą dorodnymi okazami tych roślin. Warto pomyśleć o wzbogaceniu swojej kolekcji roślin o tego dalekowschodniego przybysza. Obfitość kwitnienia azalii doniczkowej jest imponująca, ale ma swoją cenę w postaci czasochłonnej pielęgnacji. Nie mniej jednak jest wystarczającą rekompensatą za czas poświęcony na tą absorbującą pielęgnację.
Najpierw jednak należy poznać warunki charakterystyczne dla naturalnych siedlisk tego gatunku, a następnie próbować je zapewnić w mieszkaniu. Jest to trudne ale nie niemożliwy. Miłośnicy roślin z powodzeniem hodują azalię w domu. Jest jednak kilka zasad pielęgnacji tej rośliny, które musimy bezwzględnie przestrzegać. Przycinanie, dbanie o odpowiedni poziom wilgoci, zapewnienie kwaśnego podłoża to tylko niektóre zasady, których trzeba bezwzględnie przestrzegać, aby roślina nam się utrzymała w mieszkaniu.