Hale stalowe czy żelbetoweHale stalowe czy żelbetowe

Hale żelbetowe to stara metoda budowania hal produkcyjnych i magazynowych. Żelbet to wytrzymały i odporny materiał powstały przez połączenie elementów stalowych z betonem. Utrzymuje on dużą odporność zarówno na obciążenia statyczne jak i dynamiczne. Stal zabezpieczona betonem jest też odporna na ogień.

Hale żelbetowe w myśl dawnego budownictwa są trwałe i wytrzymałe, niestety mają też wiele wad. Przede wszystkim raz postawiona tą metodą hala, nie nada się już do przemieszczenia, co będzie sporym minusem dla przedsiębiorcy przewidującego zmianę położenia hali, bądź jej przebudowę. Budowa hal magazynów stalowych jest rozwiązaniem dużo tańszym niż ich stawianie przy użyciu starej metody. Trwałe budowle często obsypywały się wykwitami na ścianach i w rogach ścian, czego nie doświadczy właściciel pawilonu bazującego na budowie stalowej.

Różnica występuje również w prędkości i poziomie trudności stawiania budowli. O ile hale żelbetowe skrupulatnie buduje się krok po kroku na miejscu, o tyle konstrukcje stalowe składa się w danym miejscu z uprzednio prefabrykowanych elementów, które są jedynie składane na miejscu niczym układanka. Ich lekkość daje też przewagę w ilości miejsca na hali, gdyż nie potrzebują tak dużej ilości podpór na całej powierzchni. Co więcej, stalowe hale stawiane np. systemem Remco pozwalają na zaokrąglenie dachu, zwiększając tym samym przestrzeń magazynową wysokiego składowania. Pamiętać należy, że zdecydowanie się na metodę to tylko składowa, a wybór wykonawcy projektu zaważa na końcowej jakości. Konstrukcje stalowe Kraków cieszą się wysoka pozycją w wynikach wyszukiwarek ze względu na dużą ilość wykonanych projektów stalowych.
Idąc z duchem czasu, rozważyć należy również aspekt ekologii. W tym temacie również konstrukcje stalowe górują nad konstrukcjami żelbetowymi, ponieważ te pierwsze można rozebrać i bez problemu przetworzyć na inne elementy. Nikt jednak nie zadaje sobie tego trudu z żelbetem i mimo iż jest to możliwe, to związane z kosztami, efektem czego są niestety żelbetowe wysypiska w postaci gruzu budowlanego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.