Jakie są wymagania by uprawiać dalie?Naturalne środowisko dali to Meksyk. Kwiaty te należą do rodziny astrowatych i zachwycają przede wszystkim różnorodnością barw i kształtów. Istnieje tak wiele odmian kwiatu dalii, że można ja uprawiać niemal wszędzie. Idealnym gatunkiem do zastosowania w ogrodzie są dalie pomponowe lub kaktusowe. Można też upiększyć balkon odpowiednim gatunkiem dalii, który jest niższy niż dalie pomponowe lub kaktusowe.

Jakie są wymagania by uprawiać dalie?

Kwiaty dalii lubią stanowiska słoneczne. Idealna gleba, to gleba wilgotna i zasobna w składniki pokarmowe, a przede wszystkim przepuszczalna.

W jaki sposób uprawiać dalię?

Jeśli mamy nasiona to należy je siać w marcu do skrzynek lub doniczek, a następnie przykryć piaskiem. Do małych doniczek pikuje się powstałe siewki i hoduje na parapecie okiennym. Wsadzać do ogrodu należy wtedy, kiedy nie pojawiają się już przymrozki, zwykle jest to kwiecień. W okresie bezdeszczowym, w upalne lato nie należy zapominać o podlewaniu Dalii, ponieważ wtedy przesuszą się bulwy.

Dalie, które osiągają duże rozmiary wzrostu raczej należy opalikować, ponieważ będzie to chronić kwiaty przed połamaniem na wietrze.

Zbyt duża dawka azotu powoduje, że roślina ma w okresie kwitnienia mało kwiatów. Usuwanie przekwitłych już kwiatów powoduje ładniejsze i dłuższe kwitnienie. Na balkony polecane są szczególnie dalie doniczkowe.

W jaki sposób rozmnożyć kwiat dalii?

Poprzez oddzielenie bulw łatwo jest je rozmnożyć dalie, wtedy dobrze się rozrosną. Dalie niestety nie należą do kwiatów mrozoodpornych, więc późną jesienią należy bulwy wykopać. Trzeba wykopywać je wraz z bulwą korzeniową i przenieść do ciemnego pomieszczenie gdzie panuje temperatura ok. 5-8 stopni C.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.