Sposoby na bolesne ząbkowanieSposoby na bolesne ząbkowanie

Wyrastanie pierwszych mleczaków najczęściej wiąże się z trudnym okresem, a bolesne ząbkowanie negatywnie odbija się nie tylko na samym dziecku, ale i całej rodzinie. Rozdrażnienie, problemy z zasypianiem, notoryczne wybudzanie się, swędzenie i ból dziąseł, nadmierne ślinienie się czy też brak apetytu, to tylko niektóre z objawów ząbkowania. Przedstawiamy sposoby na to, by czas ten przebiegł w jak najlepszym komforcie.

Bolesność ząbkowania to kwestia indywidualna. Nie można mówić, że zawsze wiąże się on z silnym bólem, ponieważ niektóre dzieci zdają się wcale nie zauważać wyrzynania pierwszych ząbków. Mleczaki zaczynają wyrastać także w różnym momencie. Najczęściej pierwszy ząbek zauważyć można około 5. miesiąca życia malucha, chociaż zdarza się, że roczniak nie ma jeszcze zębów i również jest to sprawa normalna.

Bez względu na moment wyrzynania się mleczaków, warto wdrożyć działania profilaktyczne, które ułatwią przebyć ten trudny okres.

Priorytetową kwestią jest uśmierzenie bólu dziąseł dziecka. Ząbkowanie sprawia, że te stają się niezwykle wrażliwe, obrzęknięte, czerwone, bolesne albo silnie swędzą. Właśnie wtedy przydaje się gryzak dla dziecka. Najlepiej sprawdza się gryzak silikonowy, który można schładzać w lodówce, a zimno łagodzi ból i zmniejsza obrzęk dziąseł.

Warto spróbować też wykonywać masaż dziąseł. W tym celu służą specjalne silikonowe szczoteczki. Sprawdza się także delikatny masaż policzków, który rozluźni zaciśnięte dziąsła. Jeśli dziecko nie pozwala na takie zabiegi, lepiej sprawdzą się bezpieczne środki łagodzące ból. Dziąsła można przemywać melisą bądź rumiankiem, takie okłady działają też przeciwzapalnie. W aptekach dostępne są również specjalne maści oraz preparaty w postaci sprayu o działaniu przeciwbólowym.

W czasie ząbkowania warto pamiętać o stworzeniu dziecku najbardziej komfortowych warunków codziennego funkcjonowania. Rezygnujmy raczej z hucznych imprez, wydarzeń, które dostarczają wiele emocji, odwiedzin gości. Należy zwracać szczególną uwagę nie tylko na samopoczucie dziecka czy wygląd jego dziąseł, ale również występowanie innych objawów, jakie są typowe dla bolesnego ząbkowania. Okazuje się, że wyrzynaniu pierwszych ząbków bardzo często towarzyszy także gorączka, ból brzucha, nudności oraz biegunka. Z tego też powodu tak ważna jest odpowiednia dieta malucha. Jedzenie ma też wpływ na podrażnienie dziąseł, dlatego trzeba podawać dziecku raczej pokarmy płynne albo miękkie.

Nie zapominajmy o tym, by wspierać dziecko w tym trudnym dla niego czasie. Dużo snu, przytulenie, wspólne zabawy, noszenie na rękach, wyrażenie zrozumienia dla jego bólu i słabego samopoczucia, to obowiązek rodziców. Miejmy na uwadze, że ząbkowanie już niedługo się skończy, warto więc przetrwać to przykre doświadczenie, by niebawem móc cieszyć się szerokim uśmiechem swojej pociechy i widokiem śnieżnobiałych mleczaków.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.